×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

Merhaba,

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü alandaki uluslararası gelişmeleri izleyerek düzenli olarak güncellediği müfredatıyla lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde programlar sunmaktadır.

Programların amacı, İngiliz edebiyatının çeşitli dönem ve akımlarının yanı sıra, eleştiri kuramları, yazınsal türler ile dünya edebiyatı ve kültürü konularıyla da öğrencilere altyapı kazandırmaktır. Bu süreçte öğrenciler, Batı kültürünü incelerken, kendilerini ve çağdaş dünyayı anlamayı, etkili bir dille yazma ve konuşmayı ve tutarlı bir şekilde düşünmeyi de öğrenerek Türkiye’nin sosyal, kültürel ve yazınsal yaşamına katkı sağlayacak donanım ve birikime sahip olurlar.

Öğrenci odaklı tasarlanan bölüm dersleri yaratıcı fikirler üretme, eleştirel düşünme ve araştırmaya yöneliktir. Bölümün disiplinlerarası yaklaşımlara verdiği önem, öğrencilerin bakış açılarını geliştirmelerini sağlar. Eğitim, görsel-işitsel kaynaklar ve Türk ve yabancı uzmanların konferanslarıyla zenginleştirilmektedir.

Bölüm programına ek olarak, gerekli şartları sağlayan öğrenciler başka bir bölümden alacakları derslerle çift anadal diploması ve/veya yandal sertifikası almaya hak kazanabilirler. Ayrıca, bölümümüzün İspanya, İtalya ve Hırvatistan’daki üniversitelerle Erasmus antlaşmaları bulunmakta ve her dönem öğrencilerimiz değişim programıyla antlaşmalı olduğumuz üniversitelerde okumakta ya da yaz stajına gitmektedir.

Mezunlarımız pek çok farklı alanda çalışma olanağına sahiptir. Mezunlarımızın büyük kısmı anaokulundan üniversiteye çeşitli kademede öğretmenlik yapmaktadır. Akademik araştırma ve eğitimle ilgili olanlar yüksek lisans ve doktora seviyelerinde eğitimlerini devam ettirmektedir. Diğer mezunlarımız ise bölümün kendilerine kattığı eleştirel düşünme, dil becerileri ve kültürel konulardaki bilgi donanımıyla özel sektör ve devlet kurumlarında, basılı ve görsel medyada, çevirmenlik, yazarlık, ve editörlük gibi işlerde, uluslararası ticaret, reklamcılık ve turizm gibi pek çok alanda çalışmaktadır.

Siz de dil ve kültür çalışmalarına ilgi duyuyor, okumayı seviyor, edebiyatın zengin dünyasını merak ediyor ve yaratıclığınızı geliştirmek istiyorsanız bize katılın.

Prof. Dr. Özlem Uzundemir