Erasmus

/Erasmus
Erasmus 2017-06-14T10:42:28+00:00

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Çankaya Üniversitesi’nde Erasmus programına en aktif şekilde katılan ve katkıda bulunan bölümlerden biridir.

Programın Amacı:  

Erasmus Programı’nın amacı; Avrupa’da yüksek öğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir. Bu hedef, Avrupa’nın değişik ülkelerindeki iyi uygulamaları Avrupa’nın bütününün istifadesine sunmak olarak özetlenebilir. Erasmus programı, belirtilen amaçları; üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak ve programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Erasmus Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişimi:

Erasmus öğrenci değişimi programı ile öğrenciler 1 akademik yıl içinde 1 veya 2 dönemliğine başka bir Avrupa ülkesi yüksek öğretim kurumunda öğrenci olabilirken, öğretim elemanları aynı koşullar altında 1 hafta – 6 ay aralığında ders vermek üzere yurt dışına gidebilmektedirler. Avrupa Komisyonu değişimden faydalanan bireylerin yurt dışında olmalarından kaynaklanacak ek masraflara katkı sağlamak amacıyla karşılıksız hibe vererek değişime mali olarak da destek vermektedir. Birliğe aday ülke olarak Türkiye’nin öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yalnızca üye ülkelerle mümkün olabilmektedir.

Öğrencilerin Avrupa üniversitelerinde aldığı dersler geri döndüklerinde kendi üniversitelerindeki o dönemin dersleriyle eşleştirilmekte ve o dönemden öğrenciler muaf sayılmaktadır.

 

Erasmus Kordinatörü: Yrd. Doç. Dr. Berkem Gürenci Sağlam

E-mail: berkem@cankaya.edu.tr

Tel: +903122331414

Ofis no: R-103 

 

Üniversite Desteklenen Bölümler Denk Bölümler Kontenjan Ulke Anlaşma Geçerlilik Süresi Anlaşma Durumu
Universitat de Valencia İngiliz Dili ve Edebiyatı İngiliz Dili ve Edebiyatı (İspanyolca gerekebilir)         2 İspanya 2014-2021 +
University of Oulu İngiliz Dili ve Edebiyatı İngiliz Dili ve Edebiyatı         3 Finlandiya 2014- +
University of Vaasa İngiliz Dili ve Edebiyatı İngiliz Dili ve Edebiyatı         2 Finlandiya 2014-2020 +
Univerzita Konstantina Fikozofa v Nitre İngiliz Dili ve Edebiyatı İngiliz Dili ve Edebiyatı         2 Slovakya 2012- +