×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans Programı

Bölümün eleştirel düşünme ve disiplinlerarası yaklaşımlara verdiği önem öğrencilerin bakış açılarını genişletmeleri ve geliştirmeleri bakımından gereklidir. Bölüm öğrencileri zorunlu derslere ek olarak bölümümüz ve diğer bölümler tarafından açılan yabancı diller ve güzel sanatlar gibi birçok dersi üniversitedeki diğer bölümlerden seçmeli olarak alabilir, istenen şartları sağlamak kaydıyla Hukuk Fakültesi dışındaki bölümlerde (örneğin, Mütercim Tercümanlık, Psikoloji, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, vb.) çift anadal diploması ve/veya yandal sertifikası almaya hak kazanabilirler.

Dil ve kültür arasında derin bağlar olduğundan, edebiyat ve kültür çalışmaları öğrencilerimizin eleştirel düşünme ve iletişim becerilerini ilerletmelerini sağlar.

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunları pek çok farklı alanda çalışma imkanına sahiptir ve öğrencilerimiz seçmeli derslerle, yandal ve çift anadal yaparak çalışma alanlarını daha fazla genişletebilirler. Mezunlarımızın büyük kısmı anaokulundan üniversiteye çeşitli kademede öğretmenlik yapmaktadır. Akademik araştırma ve eğitimle ilgili olanlar yüksek lisans ve doktora seviyelerinde eğitimlerini devam ettirmektedir. Diğer mezunlarımız ise bölümün kendilerine kattığı eleştirel düşünme, dil becerileri ve kültürel konulardaki bilgi donanımıyla özel sektör ve devlet kurumlarında, basılı ve görsel medyada, çevirmenlik, yazarlık, ve editörlük gibi işlerde, uluslararası ticaret, reklamcılık, yöneticilik ve turizm gibi pek çok alanda çalışmaktadır.

Bölüm tanıtım PowerPoint sunumu için tıklayınız.