Erasmus

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Çankaya Üniversitesi’nde Erasmus programına en aktif şekilde katılan ve katkıda bulunan bölümlerden biridir.

Programın Amacı:  

Erasmus Programı’nın amacı; Avrupa'da yüksek öğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir. Bu hedef, Avrupa'nın değişik ülkelerindeki iyi uygulamaları Avrupa'nın bütününün istifadesine sunmak olarak özetlenebilir. Erasmus programı, belirtilen amaçları; üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa'da karşılıklı değişimini sağlayarak ve programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Erasmus Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişimi:

Erasmus öğrenci değişimi programı ile öğrenciler 1 akademik yıl içinde 1 veya 2 dönemliğine başka bir Avrupa ülkesi yüksek öğretim kurumunda öğrenci olabilirken, öğretim elemanları aynı koşullar altında 1 hafta - 6 ay aralığında ders vermek üzere yurt dışına gidebilmektedirler. Avrupa Komisyonu değişimden faydalanan bireylerin yurt dışında olmalarından kaynaklanacak ek masraflara katkı sağlamak amacıyla karşılıksız hibe vererek değişime mali olarak da destek vermektedir. Birliğe aday ülke olarak Türkiye'nin öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yalnızca üye ülkelerle mümkün olabilmektedir.

Öğrencilerin Avrupa üniversitelerinde aldığı dersler geri döndüklerinde kendi üniversitelerindeki o dönemin dersleriyle eşleştirilmekte ve o dönemden öğrenciler muaf sayılmaktadır. 

 

Erasmus Kordinatörü: Yrd. Doç. Dr. Berkem Gürenci Sağlam

E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Tel: +903122331414

Ofis no: R-103  

 

Üniversite

Desteklenen Bölümler

Denk Bölümler

Kontenjan

Ulke

Anlaşma Geçerlilik Süresi

Anlaşma Durumu

Universitat de Valencia

İngiliz Dili ve Edebiyatı

İngiliz Dili ve Edebiyatı (İspanyolca gerekebilir)

        2

İspanya

2014-2021

+

University of Oulu

İngiliz Dili ve Edebiyatı

İngiliz Dili ve Edebiyatı

        3

Finlandiya

2014-

+

University of Vaasa

İngiliz Dili ve Edebiyatı

İngiliz Dili ve Edebiyatı

        2

Finlandiya

2014-2020

+

Univerzita Konstantina Fikozofa v Nitre

İngiliz Dili ve Edebiyatı

İngiliz Dili ve Edebiyatı     

        2

Slovakya

2012-

+